Co wybrać do zabezpieczenia lakieru?
25 lutego, 2024

Folia ochronna na samochód: niezawodna ochrona lakieru i najlepsza inwestycja

27 marca, 2024

Dlaczego warto zainwestować w folię ochronną?

Instalacja wysokiej jakości folii może chronić lakier i zachować jego nowy wygląd przez wiele lat. Nie tylko zaoszczędzisz pieniądze na kosztowne naprawy w ciągu czasu, ale także unikniesz całkowitego przemalowywania i będziesz dumnie patrzeć na swój pojazd wiedząc, że zawsze będzie wyglądał idealnie.

Folia ochronna na samochód oferuje trwałą i najlepszą ochronę. Oto główne zalety:

 • Chroni przed rysami i odpryskami kamieni

 • Chroni przed szkodliwym działaniem promieni UV

 • Chroni przed utlenianiem lakieru

 • Zabezpiecza powłokę lakieru przed działaniem substancji chemicznych

 • Poprawia wygląd pojazdu

 • Przedłuża trwałość lakieru

 • Podnosi wartość pojazdu przy sprzedaży

 • Posiada właściwości hydrofobowe, co ułatwia utrzymanie czystości lakieru

  Folia ochronna na samochód, znana również jako folia PPF, to samoregenerująca się folia poliuretanowa. Początkowo została opracowana do użytku wojskowego podczas wojny w Wietnamie. Zastosowano ją na łopatach wirnika helikoptera, które były podatne na uszkodzenia.

  Jest ona stosunkowo grubą (do 210 mikronów), przezroczystą warstwą nakładaną na zewnętrzne elementy pojazdu, aby chronić lakier pojazdu. 

  Po profesjonalnym nałożeniu na nowy lub używany samochód, folia tworzy fizyczną barierę chroniącą przed kamieniami, rysami, zanieczyszczeniami środowiskowymi, odpryskami lakieru, owadami oraz wgnieceniami i zadrapaniami, co wydłuża trwałość i nieskazitelny wygląd lakieru. 

  Folia ochronna PPF jest bardzo wytrzymała, elastyczna, chemicznie stabilna i odporna na degradację UV a także posiada właściwości samoregeneracji uszkodzeń. Nałożona na samochód staje się jego drugą skórą, chroniąc lakier nie tylko przed mechanicznymi uszkodzeniami ale także blaknięciem lub przebarwieniami spowodowanymi promieniowaniem UV lub substancjami chemicznymi. 

  Folia PPF może być stosowana do pokrywania całego pojazdu lub konkretnych obszarów.

  Jeśli codziennie jeździsz swoim samochodem, nie unikniesz stopniowego zużycia. Długie dojazdy autostradą i częste wycieczki sprawią, że przód auta zostanie dosłownie zmasakrowany przez lecące kamienie i zanieczyszczenia z drogi. 

  Nawet najlepsze, profesjonalnie nałożone powłoki ceramiczne nie mogą ochronić Twojego lakieru przed mechanicznymi uszkodzeniami. Dla najlepszego i trwałego zabezpieczenia potrzebujesz folii ochronnej dla lakieru! 

  Uszkodzenia kamieniami wyglądają nieestetycznie, ale także mogą odsłaniać metal, który może korodować i rdzewieć. Owszem, rysy, otarcia i zadrapania będą się gromadzić na folii, ale nie zostaną tam na długo. 

  Wysokiej jakości folie ochronne PPF posiadają właściwości samoregeneracji: jeśli folia ochronna na samochód zostanie porysowana, to przy pomocy odrobiny ciepła (na przykład z suszarki do włosów lub gorącej wody), niechciane ślady znikną. 

  Oznacza to, że warstwa folii ochronnej potrafi sama zregenerować uszkodzenia a dzięki swojej grubości do 210 mikronów wytrzyma nawet drobne stłuczki parkingowe. Jeśli zauważysz nowe rysy, wystarczy odrobina ciepła a rysy same znikną.

  Jest to możliwa dzięki zastosowaniu elastomerowego polimeru, który posiadania właściwości samoregeneracji. Warto zauważyć, że PPF nadal może ulec trwałemu uszkodzeniu w wyniku mocnych stłuczek lub zderzeń z innym pojazdem, jednak nadal pozostaje najlepszą metodą ochrony lakieru pojazdu.

  W Strefie Detailingu pomożemy Ci wybrać pakiet spersonalizowany do Twoich potrzeb aby zabezpieczyć cały pojazd lub tylko najważniejsze elementy

  • przedni zderzak,
  • maskę,
  • lusterka boczne,
  • wnęki klamek,
  • ekran multimedialny,
  • błotniki,
  • elementy wnętrza najbardziej narażone na uszkodzenia,
  • reflektory. 

  Proces montażu folii

  Standardowa grubość arkusza papieru to około 76–80 milimetrów, podczas gdy folia ochronna PPF ma grubość około 150–250 milimetrów. Strefa Detailingu stosuje folie od LLumar o grubości 210 mikronów. 

  Nakładanie folii ochronnej na samochód to nie jest projekt “zrób-to-sam” na weekend, i z pewnością nie jest to praca wykonywana na podjeździe.

  Idealne dopasowanie folii do skomplikowanych powierzchni, takich jak zderzak, wymaga umiejętności, doświadczenia, dokładnego przygotowania i niezwykle czystego środowiska.

  Jeśli nie jesteś przygotowany na porażkę i wykonywanie czynności aplikacji folii kilkukrotnie przy okazji zużywając dziesiątki metrów folii ochronnej, pozostaw to zadanie profesjonalistom. 

  Zanim zlecisz proces montażu folii specjaliście, warto zrozumieć procesu nakładania folii ochronnej na samochód, abyś mógł podjąć najlepszą decyzję dotyczącą tego, kto zainstaluje folię ochronną dla lakieru na Twoim samochodzie i czy cena, którą płacisz, jest uzasadniona.

  Czyszczenie i dekontaminacja

  Proces przygotowania rozpoczyna się od dokładnego oczyszczania i korekty lakieru przed nałożeniem jakiegokolwiek produktu. Samochód musi zostać dokładnie umyty dedykowanymi kosmetykami, które usuną wszelkie zanieczyszczenia takie jak drobiny żelaza, smołę, zatłuszczenia i inne, chemiczne zanieczyszczenia zgromadzone na lakierze samochodu. Najtrudniejsze zanieczyszczenia są usuwane za pomocą glinki do detalingu.

  Szczególnie ważne jest, aby dokładnie wyczyścić krawędzie paneli karoserii, ponieważ folia również musi je pokryć aby zapewnić 100% ochrony. Jeśli pozostawisz nawet najmniejsze zanieczyszczenia, folia nie będzie się wiązać z powierzchnią i zacznie się odklejać w bardzo krótkim czasie po instalacji. 

  Korekta lakieru

  Następnym krokiem jest przeprowadzenie jedno- lub wieloetapowej korekty lakieru która pozwoli wyeliminować wszelkie wady, zagłębienia, rysy, wirówki i inne niedoskonałości.

  Jest bardzo prawdopodobnie że podczas korekty znajdziemy ślady po kamieniach i inne mechaniczne uszkodzenia na lakierze twojego pojazdu. Wszelkiego typu uszkodzenia które nie zostaną usunięte podczas korekty lakieru należy naprawić przed nałożeniem folii aby uniknąć sytuacji gdy folia zacznie się odklejać.

  Jeśli nakładasz folię ochronną PFF na cały pojazd, a jest on szczególnie dobrze zachowany, możesz pominąć korektę lakieru, ponieważ klej wypełni i wyrówna mniejsze rysy. Mówiąc to, folia ochronna na samochód wyższej jakości jest bardziej przezroczysta i pozwala podbić i wyostrzyć wykończenie lakieru bezbarwnego. Oznacza to że wszystkie rysy i wgłębienia, które nie zostały usunięte, będą widoczne. Jeśli planujesz wydać tyle pieniędzy na folię ochronną samochodu, dobrym pomysłem jest jeśli wydasz dodatkowe kilkaset złotych także na korektę lakieru.

  Jeśli nakładasz folię ochronna tylko na część samochodu, przykładowo przedni zderzak, korekta lakieru jest niezbędna - w przeciwnym razie zauważysz wyraźną różnicę w wykończeniu sąsiednich paneli.

  Niektórzy instalatorzy folii mogą próbować przekonać cię że korekta lakieru nie jest potrzebna jeśli nakładasz folię tylko na konkretne elementy. To błąd, który będzie cię kosztował więcej w przyszłości. Elementy z nałożoną folią ochronną będą wyglądać zdecydowanie lepiej niż te, na których nie przeprowadziłeś korekty lakieru.

  W Strefie Detailingu pomagamy dobrać najlepszą opcję i jeśli nie jesteś gotowy na koszty oklejenia całego samochodu, proponujemy nałożenie folii ochronnej PPF na najbardziej newralgiczne elementy takie jak przedni zderzak, lusterka i wnęki klamek oraz powłoki elastomerowej na pozostałe elementy karoserii. W ten sposób uzyskasz idealny balans między ceną a długotrwałym zabezpieczeniem lakieru pojazdu.

  Jeśli twój detailer przekonuje cię że nie potrzebujesz korekty lakieru ani ochrony pozostałych elementów karoserii oznacza to że sami nie mogą przeprowadzić korekty lakieru lub aplikacji powłoki elastomerowej, co wiąże się z dodatkowymi kłopotami i czasem oczekiwania dla tego detailera. Najlepszym rozwiązaniem jest prośba o wycenę u 1-2 innych detailerów.

  Instalacja folii ochronnej 

  Po zakończonym czyszczeniu i korekcie lakieru wreszcie nadszedł czas na instalację folii. Folia przyjeżdża w rolkach arkuszy materiału, które są ładowane do maszyny ploterowej i cięte na układy 2D, które odpowiadają kształtom twoich paneli karoserii. Czasami bardziej efektywne jest bezpośrednie pracowanie z arkuszem materiału, przycinając go do odpowiednich rozmiarów po instalacji.

  Warto po raz ostatni wyczyścić panel karoserii aby upewnić się że nie pozostały żadne, nawet najmniejsze zanieczyszczenia na lakierze. Jakiekolwiek zanieczyszczenie zagraża przyszłemu wyglądowi samochodu po aplikacji folii ochronnej, powodując nieestetyczne defekty i skracając jego żywotność. Folia może po prostu zacząć się odklejać w miejsach, gdzie ostały się zanieczyszczenia.

  Następnym krokiem jest spryskanie paneli mieszanką wody z mydłem, aby ułatwić ustawienie folii w odpowiednim miejscu i blokować wiazanie się kleju podczas instalacji. 

  Następnie ostrożnie układamy i rozciągamy folię, aby pokryć cały panel. Spryskujemy panel dodatkową ilością wody z mydłem (wody z mydłem nigdy za wiele!), aby mieć pewność ze powierzchnia lakieru jest śliska i opoźnić działanie kleju. Z reguły potrzebne są dwie osoby do dużych paneli, takich jak maska i dach.

  Po ustaleniu krawędzi i rozciągnięciu folii na cały panel, użyjemy szeregu narzędzi, aby wypchnąć wodę z mydłem i zablokować folię na swoim miejscu.

  Zaczynając od środka panelu i poruszając się we wszystkich kierunkach, usuniemy wodę i pęcherze powietrza a także dopasujemy folię do powierzchni. Konieczne jest tutaj wyczucie i odpowiednie operowanie narzędziami aby dokładnie usunąć wodę nawet z krawędzi zewnętrznych klejonego elementu. Każda niedokładność może skutkować przedwczesnym odklejeniem się folii ochronnej z samochodu.

  Po dopasowaniu folii do panelu należy ostrożnie ją przyciąć wokół krawędzi. Jeśli przytniesz folię zbyt blisko lakieru możesz go uszkodzić, co skończy się nieestetycznymi krawędziami lub zmarszczkami wokół krawędzi. Jeśli uszczelnienie nie jest idealne na krawędziach, brud zacznie wchodzić pod folię i PPF zacznie się odrywać.

  Utwardzanie i powłoka

  Klej utrzymujący folię na swoim miejscu całkowicie utwardza się po okresie od 24 do 72 godzin. Dopóki ten czas nie upłynie, najlepiej będzie pozostawić pojazd w suchym i czystym miejscu. Ekspozycja na światło UV lub zanieczyszczenia i naprężenia występujące w trakcie jazdy mogą spowodować że folia zacznie się odklejać i trzeba będzie ją usunąć i ponownie zaaplikować nową.

  Po całkowitym utwardzeniu folii ochronnej i usunięciu wszystkich wad możesz nałożyć dowolny, dedykowany środek ochrony folii aby jeszcze bardziej wzmocnić jej odporność na uszkodzenia i zabrudzenia chemiczne. My polecamy powłoki elastomerowe, które cechują się jeszcze większą odponością na zanieczyszczenia chemiczne i także posiadają zdolność regeneracji.


  Czy mogę zainstalować folię samemu?

  Możliwe jest samodzielne montowanie mniejszych sekcji w domu - niektóre firmy sprzedają zestawy do motocykli lub samochodów do samodzielnego montażu. 

  Ale ogólnie rzecz biorąc, najlepiej zostawić to profesjonalistom. Proces aplikacji folii może wydawać się nieskomplikowany, jednakże wymaga on cierpliwości, wiedzy i doświadczenia aby zainstalowana folia wyglądała idealnie i zachowała swoją trwałość na długie lata.

  Jeśli wybierzesz wysokiej jakości produkt i zlecisz montaż profesjonalnemu i doświadczonemu dealerowi, folia będzie niewidoczna i tylko wprawne oko wychwyci że została zainstalowana, po bliższej inspekcji detali i będziesz wiedział, gdzie i na co patrzeć. Jakość i trwałość, które otrzymasz, będą bezpośrednio związane z jakością produktu i profesjonalnym procesem instalacji.

  Idealne dopasowanie folii do skomplikowanych powierzchni, takich jak zderzak, wymaga umiejętności, doświadczenia, dokładnego przygotowania i niezwykle czystego środowiska.

  Jeśli nie jesteś przygotowany na porażkę i wykonywanie czynności aplikacji folii kilkukrotnie przy okazji zużywając dziesiątki metrów folii ochronnej, pozostaw to zadanie profesjonalistom. 

  Zanim zlecisz proces montażu folii specjaliście, warto zrozumieć procesu nakładania folii ochronnej na samochód, abyś mógł podjąć najlepszą decyzję dotyczącą tego, kto zainstaluje folię ochronną dla lakieru na Twoim samochodzie i czy cena, którą płacisz, jest uzasadniona.

  Efekty wizualne

  Folia tworzy przezroczystą i praktycznie niewidoczną warstwę ochronną lakieru samochodu, pozwalając zachować oryginalny kolor i połysk a także podbić głębię koloru i nadać nieskazitelny połysk. Twój samochód będzie wyglądał jakby dopiero co zjechał z linii produkcyjnej, podczas gdy wytrzymała formuła folii ochronnej chroni przed blaknięciem i uszkodzeniami mechanicznymi.

  Większość wysokiej jakości folii ochronnych dla lakieru dostępnych na rynku cechuje się hydrofobowością. Oznacza to, że folia odpycha cząsteczki wody. Dzięki efektowi hydrofobowości, cząsteczki wody swobodnie spływają po karoserii. Ma to duże znaczenie w przypadku kwaśnych deszczów, które pozostając dłużej na lakierze mogłyby go uszkodzić.

  Ważne jest, aby pozostać realistą. Folia zabezpieczająca lakier nie utrzyma lakieru w czystości w nieskończoność. Aby przedłużyć żywotność folii i lakieru i maksymalnie wykorzystać jej właściwości ochronne, nadal ważne jest regularne mycie pojazdu, aby utrzymać go w dobrym stanie. Jest to w szczególności ważne dla osób, które często podróżują.

  Folia vs ceramika

  Powłoka ceramiczna, podobnie jak PPF, jest powłoką ochronną dla lakieru. Podstawowa różnica między nimi polega na tym, że folia to o wiele trwalsze rozwiązanie i jej grubość sięga aż 210 mikronów, powłoka ceramiczna to grubość 1-3 mikronów i wymaga regularnej konserwacji, z reguły przynajmniej raz w roku. Jeśli szukasz maksymalnej ochrony dla lakieru, to PPF jest lepszą opcją dostępną na rynku.

  Zarówno powłoka ceramiczna i folia ochronna PPF oferują ochronę przed promieniami UV, hydrofobowość i zwiększają odporność chemiczną lakieru, tylko PPF zapewnia maksymalną ochronę przed zarysowaniami, odpryskami kamieni i posiada zdolność samoregeneracji uszkodzeń pod wpływem ciepła.

  Folia ochronna PPF jest również zdecydowanie bardziej trwałym rozwiązaniem w porównaniu do powłoki ceramicznej. Typowo powłoka ceramiczna cechuje się trwałością od 2 do 5 lat i wymaga regularnej konserwacji, podczas gdy zabezpieczenie PPF cechuje się trwałością nawet do 10 lat. Zaletą powłoki ceramicznej jest to, że jest tańsza i jej aplikacja trwa zdecydowanie krócej.

  Istnieją także fundamentalne różnice w warunkach aplikacji. Folia ochronna PPF musi być nakładana w bardzo sterylnym i czystym środowisku podczas gdy powłoka ceramiczna nie wymaga aż takiej sterylności i może być nakładana w warunkach zewnętrznych.

  Autoryzowany partner LLumar

  Strefa Detailingu jest autoryzowanym dealerem folii LLumar. Zapewniamy produkty najwyższej jakości, które pomogą Ci utrzymać samochód w nieskazitelnym stanie, jakby dopiero co opuścił salon. 

  Nasze produkty posiadają zaawansowane technologie regeneracji uszkodzeń, co oznacza, że nawet drobne szkody mogą być łatwo naprawione. 

  Specjalna folia ochronna LLumar zapewnia skuteczną ochronę przed kamieniami, odchodami ptaków, solą, piaskiem i innymi szkodliwymi czynnikami, chroniąc lakier Twojego pojazdu przed uszkodzeniami i zachowując jego doskonały wygląd.

  Oferujemy szeroki wybór różnych wykończeń, innowacyjne produkty 2 w 1 oraz rozwiązania, które są cenione przez naszych klientów. Dzięki naszej gamie produktów LLumar, możesz być pewien, że Twój samochód jest w najlepszych rękach.

  Nasze oferta folii ochronnych obejmuje:

  • Wyjątkowa trwałość (10-letnia gwarancja)
  • Hydrofobowość, co pomaga utrzymać samochód w czystości 
  • Doskonała przejrzystość dla osiągnięcia najlepszego możliwego wykończenia 
  • Grubość aż 210 mikronów oferuje bardzo wysoki poziom ochrony

  Często zadawane pytania

  1Czy można zastosować folię ochronną na panelach z nieoryginalną farbą?
  Tak, można, ale jeśli panel został przemalowany, musi to być naprawa wysokiej jakości, w przeciwnym razie istnieje możliwość, że farba może odpaść podczas usuwania folii. Nowa farba powinna również mieć czas na całkowite utwardzenie przed nałożeniem folii.
  2Czy folia musi zostać nałożona na cały samochód?
  Możesz zdecydować, czy pokryć tylko najbardziej narażone obszary, takie jak zderzaki, maska i nadkola, czy też pokryć cały samochód.
  3Ile trwa montaż?
  Montaż folii ochronnej na samochód może potrwać od 3-5 dni.
  4Czy mogę zainstalować folię ochronną na samochód samodzielnie?
  Tak, możesz zainstalować folię ochronną samodzielnie. Niektóre firmy sprzedają zestawy do samodzielnego montażu np na motocykle - ale zazwyczaj lepiej zostawić to profesjonalistom.
  5Jak dbać o folię ochronną na samochodzie?
  Mycie samochodu odbywa się w normalny sposób, choć przy użyciu myjki ciśnieniowej należy zachować ostrożność, szczególnie w okolicach brzegów elementów nadwozia. Po umyciu folię można polerować lub woskować, tak jak zwykły lakier.
  6Co jeśli folia zostanie uszkodzona?
  Najlepszym rozwiązaniem będzie usunięcie folii z uszkodzonego elementu i zainstalowanie nowej folii.
  7Czy folia ochronna Llumar posiada właściwości samoregenerujące?
  Większość nowoczesnych folii ochronnych posiada zdolność samoregeneracji. Uszkodzenia znikają, gdy folia zostanie poddana wpływu ciepła.
  8Czy folia ochronna może zżółknąć?
  Poprzednie generacje folii ochronnych używały innego typu kleju, który z czasem zmieniał swój kolor na żółty. Nowoczesne folie ochronne używają klejów następnej generacji które nie żółkną.
  9Czy można zastosować folię ochronną na reflektory?
  Tak. Folia ochronna to najlepsze dostępne zabezpiecze reflektorów na rynku. Instalacja folii ochronnej LLumar nie tylko pomaga chronić najbardziej newralgiczne obszary przed kamieniami, gałęziami drzew i innymi twardymi przedmiotami na drodze, ale także zapewnia osłonę przed plamami po uderzeniach owadów, ptasich odchodach, chemicznymi i innymi naturalnymi zanieczyszczeniami.

  Zobacz wideo realizacje

  Zadbaj z nami o swój samochód

  ul. Szkotnik 37
  33-100 Tarnów
  woj. małopolskie

  Poniedziałek - Piątek 09:00 - 17:00
  Sobota 09:00 - 13:00

  Umów się na wizytę

  Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.